mandachisme

blogu' lu' Mandache

Menu
  • Despre Mandache
  • Povești cu sâmburi de adevăr
  • Povestiri HIPSTERice
  • Când ies #cubicla
  • Contacta-m-ai
Menu

Primavara din Gradina

Posted on March 16, 2014 by

A venit Primavara. Asta se stie, deja, chiar daca nu este atat de cald pe cat ar trebui sa fie… In fine, gradina ma asteapta. De-abia a incoltit iarba si vreo buruiana d-asta necomestibila, si eu chiar ar trebuia sa ma apuc sa fac mici trebusoare ce-mi vor aduce bucurie un pic mai tarziu. In primul rand o sa-mi pun niste seminte de rosii in niste pahare din acelea de plastic, ca mai tarziu sa le pot planta direct in pamant, dupa ce vor incolti si creste, asa la vreo 10-15 cm. Nu sunt eu prea experimentat cand vine vorba de gradina, dar trebuie sa existe un inceput, si trebuie sa invat… facand. Inca din toamna, am pus pe lanaga aleea betonata din gradina, de la intrare si pana la casuta de vara, butasi de trandafiri, care au stata toata iarna si pana acum sub niste sticle din plastic, taiate, sa ii protejeze de ger si zapada, si acum cand ma uit la ei ca s-au prins si au dat niste frunze verzi noi, imi umplu sufletul de emotie si bucurie.
Pentru gradina din spate, mai mare, care este strajuita de si de o vita-de-vie neaosa, de-a noastra, romaneasca, as dori sa-mi iau o motosapa sau un motocultor din gama de motocultoare de pe site-ul Covera, pentru a putea insamnata si sapa mai usor terenul, deoarece imi va fi foarte benefica pentru a sfredeli pamantul intarit peste iarna, si astfel sa imi feresc palmele si bratele de un efort, pe care l-as folosi in alte amenajari facute prin gradina. Cum ar fi sa sapi o gradina si, dupa aceea sa te mai apuci de altele? Mai poti? Poti, dar dupa cel putin o zi de pauza!
Munca in gradina nu e usoara, dar ar putea fi facuta mai usoara cu instrumentele potrivite, si cu safturile primite de la cei cu experienta numarata in ani multi, precum si daca iti arunci un ochi pe site-ul celor de la Covera. Asta asa, ca pont!

Category: Povești cu sâmburi de adevăr

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

mandache pe youtube

Caută-mă la postări

Astea-s “calde”:

  • A început sezonul în care HR-ul face magie, iar managerii de buget fac febră (P) December 2, 2025
  • Breaking news! Un chatbot înțelege ce vreau să spun din prima. Oamenii… încă nu (P) November 27, 2025
  • Acel moment când pedalele sunt opționale, dar plasturii obligatorii – mic ghid de supraviețuire al orgoliului masculin (P) November 24, 2025
  • Despre cum e să fii chiriaș în propria casă când pisica devine unicul proprietar – mic ghid de supraviețuire (P) November 20, 2025
  • Nu știu ce fac, dar pare că iese ceva bun – mic-îndrumar al amatorului profesionist (P) November 18, 2025
  • Am dăruit o brățară Anyoli fără motiv. Și a fost cel mai frumos motiv (P) November 13, 2025
  • Sarmale cu accent italian și vibe moldovenesc/ Când Monini întâlnește varza murată (P) November 10, 2025
  • O seară-n Seoul, dar fără bilet de avion – Povestea unei ”găști coreene” din București (P) November 7, 2025

SB nu tace, SB face, SB se intoarce! SuperBLog 2025

mandache pe vimeo
© 2026 mandachisme | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme