mandachisme

blogu' lu' Mandache

Menu
  • Despre Mandache
  • Povești cu sâmburi de adevăr
  • Povestiri HIPSTERice
  • Când ies #cubicla
  • Contacta-m-ai
Menu

Debarquement Immediat sau Comedia franțuzească care mi-a adus aminte de comediile de altădată

Posted on January 23, 2017January 21, 2017 by

Filmul frantuzesc Debarquement Immediat ( Last Call From Nowhere) este super-mișto. Da, este o comedie frantuzeasca old-school, ca sa zic asa, o comedie ce-mi aduce aminte de anii aia de glorie ai comediei frantuzesti cu Louis de Funes, Bourvil, Jean Marais si altii. Numai ca filmul este cu o poveste din timpurile noastre cu imigranti ce vin din toate partile in Franta si cu problemele ce decurg de aici.

Daca filmul ar fi fost in engleza cred ca nu ar fi fost la fel de spumos, are acel ceva ce te face sa te uiti altfel la o comedie, fiindca este europeana, fata de una produsa de americani. Gaguri si situatii hilare sunt la tot pasul, scenariul zici ca-i scris de mine (atat de tare am rezonat cu filmul, si daca ma bagau in ecuatie spargeam piata 🙂 ). Probabil ca daca era produs de americani iesea un rahat cu Galfianakis sau Adam Sandler. Probabil ca americanii nici nu vor râde la filmul asta. Nu am nimic cu ei dar comediile lor sunt la un nivel foarte de jos in ultimul timp si daca ei gusta asa ceva, eu nu ma mai pot uita la ce rahat scot. Adica, ma uit ca sa vad ce se mai intampla si sa am tot timul un  fel de barometru.

Am fost reticent inca de la inceput daca merita sa ma uit la un film frantuzesc, invadat fiind de filme amricane, si bine am facut ca m-am uitat pentru ca este un film la care nu ai cum sa te plictisesti. Pe IMDb are numai 5,5 dar probabil ca sunt multi hateri americani. Eu l-as nota cu un 7,5. Este misto facut, chiar foarte misto!

Am râs. Chiar am râs pe bune. Situatiile stupide si reale de tot felul si actiunea care parea ca nu se mai termina niciodata, plus carismaticul ”Vasile” ăla, algerianul, (Medi Sadoun) care vorbea o franceza ca un moldovean din Vaslui (mie mi s-a parut foarte tare accentul lui), plus cei doi politisti care faceau o echipa atipica fata de ceea ce vezi in filmele americane, jucati excelent de niste actori No Name, mi s-a parut foarte tare.

Reem Kherici,
Reem Kherici,

Bombonica de pe tort, o reprezinta si actrita Reem Kherici, care are o frumusete aparte si emana ceva care este atat frantuzesc cat si ceva din aerul imigrantilor. Este, de altfel, singura de care mai afli ceva pe IMDb, avand in vedere ca ceilati sunt cam anonimi. Poate in Franta nu sunt, nu stau sa caut, dar cert este faptul ca pe mine chiar m-a amuzat fimul asta. Reem, e miștoacă, daca mi se permite! 🙂

Merita, cu varf si indesat, sa bagi popcorn pe timpul vizionarii pentru ca nu te vei plictisi nici macar un minut. Nu are nimic porcos, nici imagini si nici limbaj ceea ce mi se pare foarte tare pentru un film in 2016, care in general daca nu scoti din doua in doua minute un ”fuck”, ”fart” si iar ”fuck” nu e cool si nu mai râde nimeni.

Am râs si sigur o sa râz si tu. Este bun. Este altceva.

Poster si Trailer, colea:

MV5BMmUyNWJkYjEtYTkyMy00NWRmLWFiNTEtM2IxMzFjZDI3NWYwXkEyXkFqcGdeQXVyNDcyMjQ4MzU@._V1_SY1000_CR0,0,737,1000_AL_

 

Category: Mandache vs. Filme

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

mandache pe youtube

Caută-mă la postări

Astea-s “calde”:

  • A început sezonul în care HR-ul face magie, iar managerii de buget fac febră (P) December 2, 2025
  • Breaking news! Un chatbot înțelege ce vreau să spun din prima. Oamenii… încă nu (P) November 27, 2025
  • Acel moment când pedalele sunt opționale, dar plasturii obligatorii – mic ghid de supraviețuire al orgoliului masculin (P) November 24, 2025
  • Despre cum e să fii chiriaș în propria casă când pisica devine unicul proprietar – mic ghid de supraviețuire (P) November 20, 2025
  • Nu știu ce fac, dar pare că iese ceva bun – mic-îndrumar al amatorului profesionist (P) November 18, 2025
  • Am dăruit o brățară Anyoli fără motiv. Și a fost cel mai frumos motiv (P) November 13, 2025
  • Sarmale cu accent italian și vibe moldovenesc/ Când Monini întâlnește varza murată (P) November 10, 2025
  • O seară-n Seoul, dar fără bilet de avion – Povestea unei ”găști coreene” din București (P) November 7, 2025

SB nu tace, SB face, SB se intoarce! SuperBLog 2025

mandache pe vimeo
© 2026 mandachisme | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme