“An-tan-te , Dizemane-pe, Dizemane-compane, An-tan-te!” Am crescut cu fotbalul pe strada, cu tot felul de jocuri cu mingea (ratele si vanatorii, castel, obligata), am evoluat cu jocuri cu pioni (fotbal cu nasturi, piticot, nu te supara frate, dacii si romanii) Iar din ’90 pe “hasceuri”, adicatalea HC 2000, vestita tastatura cu ceva memorie, sau CIP…
Tag: jocuri copilarie
Manda! Kiss Me!
“Mandachisme” … Manda… Kiss Me! … Mi-aduceam aminte de jocul ala pe care-l jucam in copilarie sau/si la adolescenta… eram pe-afara, ne adunam, si faceam un cerc si invarteam o sticla sau statea cineva cu mainile intinse si se invartea cu ochii inchisi, si noi ziceam ceva de genul: “ligheane,…